Hlas univerzít

Skupina viac ako 25 odborníkov na informácie o výskume, ktorí zastupujú organizácie vykonávajúce, financujúce a hodnotiace výskum, ako aj organizácie poskytujúce informačné infraštruktúry pre výskum, vypracovali Barcelonskú deklaráciu o otvorených výskumných informáciách. Cieľom iniciatívy je demokratizácia prístupu k výskumným informáciám.

Informačné prostredie výskumu potrebuje výraznú zmenu. Signatári Barcelonskej deklarácie o otvorených výskumných informáciách sa zaväzujú prevziať vedúcu úlohu pri transformácii spôsobu, akým sa tvoria a využívajú výskumné informácie. Rozhodovanie (sa) vo vede je často založené na uzavretom výskume, v ktorom sú informácie obmedzené a sprístupnené len cez ziskových poskytovateľov, ako sú Web of Science a Scopus. Vedecké databázy ukladajú prísne obmedzenia na používanie metadát a sú prístupné len za vysoké poplatky. Ukazovatele a analýzy odvodené z týchto informácií nie sú transparentné a ani reprodukovateľné, čo ohrozuje zodpovednosť a akademickú suverenitu. Bez otvorených výskumných informácií je ťažké odhaľovať a opravovať chyby, viesť informovanú diskusiu a hodnotiť silné a slabé stránky vedeckých ukazovateľov.

Transparentné a kvalitné rozhodovanie si vyžaduje otvorené výskumné informácie. V dobe, keď sa vedecké rozhodovanie riadi ukazovateľmi a analýzami, je dôležité riešiť problém uzavretých výskumných informácií. Dôveryhodné rozhodnutia by mali byť založené na otvorených výskumných informáciách s voľným prístupom a možnosťou ich opätovného použitia. Informácie by mali využívať trvalé identifikátory, ako sú DOI, ORCID a ID ROR, pre prepojenie výstupov výskumu, výskumníkov a organizácií. Infraštruktúru pre informácie by mala riadiť akademická komunita.

Otvorenosť informácií zabezpečuje úplný prístup pre všetky zainteresované strany, čo je nevyhnutné na kvalitné rozhodovanie (sa) vo vede. Umožňuje prepojenie a integráciu informácií z rôznych zdrojov, čo vedie k rôznorodým perspektívam a inkluzívnemu pochopeniu problémov. Dodatočné spracovanie údajov môže byť zdieľané a môže poskytovať výhody všetkým. V kontexte hodnotenia výskumu, otvorenosť zaručuje prístup ku všetkým relevantným dôkazom pre hodnotiteľov aj hodnotených, čím sa podporuje transparentnosť a zodpovednosť v hodnotiacich postupoch.

Organizácie, ktoré sa rozhodnú pristúpiť k Barcelonskej deklarácii o otvorených výskumných informáciách, prijímajú nasledujúce záväzky:

Otvorenosť ako štandard

  • Otvorenosť bude normou pre výskumné informácie, ktoré používame a produkujeme.
  • Výnimku budú mať len tie informácie, v prípade ktorých je otvorenosť nevhodná (princíp „čo najotvorenejšie, čo najuzavretejšie“).

Podpora služieb a systémov

  • Výskumné informácie z publikačných procesov musia byť otvorene dostupné.
  • Systémy interného riadenia výskumných informácií musia umožňovať ich otvorený export.

Udržateľnosť infraštruktúry

  • Infraštruktúra bude podporovaná prostredníctvom komunitného riadenia a finančných príspevkov.
  • Princípy otvorených vedeckých infraštruktúr musia byť dodržané.

Kolektívna akcia na urýchlenie prechodu k otvorenosti

  • Skúseností a koordinácia akcií na podporu systémovej premeny musia byť zdieľané.
  • Bude založená Koalícia pre otvorené výskumné informácie.

Podpora otvorenej vedy sa zintenzívňuje/rastie

Sanfranciská deklarácia o hodnotení výskumu (DORA), podporovaná tisíckami organizácií a jednotlivcov, vyzýva vydavateľov na odstránenie obmedzení opakovaného použitia referenčných zoznamov vo výskumných článkoch. Leidenský manifest pre výskumné metriky odporúča, aby si hodnotení výskumníci mohli vždy overiť údaje a analýzy. Rada EÚ prijala závery o hodnotení výskumu a implementácii otvorenej vedy, v ktorých sa uvádza, že „údaje a bibliografické databázy používané na hodnotenie výskumu by mali byť v zásade otvorene prístupné a nástroje a technické systémy by mali umožňovať transparentnosť“. Viac ako 600 organizácií v Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA) zdôrazňuje potrebu nezávislosti a transparentnosti pri hodnotení výskumu. Organizácie v Latinskej Amerike a Karibiku zdôrazňujú boj proti komerčným prekážkam obmedzujúcim prístup k výskumným informáciám. Hodnotenie výskumu by malo využívať medzinárodné, regionálne a miestne databázy.

Barcelonská deklarácia predstavuje významný krok smerom k otvorenosti, zdôrazňuje kolektívnu zodpovednosť a podporu otvorených systémov, ktoré zabezpečujú transparentnosť, zodpovednosť a inklúziu vo vede. Jej implementácia prispeje k zvýšeniu kvality, efektívnosti a inkluzívnosti vedeckého výskumu a jeho prínosu pre spoločnosť.

Stanovisko Európskej asociácie univerzít („EUA“)

EUA privítala zverejnenie Barcelonskej deklarácie o otvorených výskumných informáciách. . Podľa EUA je to nový impulz na podporu otvorenosti celého výskumného procesu. Akadémia sa týmto spôsobom usiluje napredovať k zodpovednému hodnoteniu výskumu a k otvorenej vede. Hodnoty Barcelonskej deklarácie sú v súlade s tromi kľúčovými prioritnými oblasťami EUA stanovenými v jej Programe na podporu otvorenej vedy 2025. EUA v nich vyzvala na otvorenie celého výskumného procesu a podporu otvoreného prístupu k vedeckým výstupom. Podpora prechodu k otvorenosti výskumných informácií prispeje k rozvoju spravodlivého vedeckého publikačného ekosystému, podporí prijatie FAIR výskumných údajov a implementuje zodpovedné postupy hodnotenia výskumu.

Zdroj: Barcelona Declaration on Open Research Information, EUA, International Science Council

Foto: Pixabay

Webové sídlo vytvorila a prevádzkuje spoločnosť Teacher.sk, s.r.o.