Hlas univerzít

Slovenská rektorská konferencia, s cieľom prispieť k zviditeľneniu umeleckej činnosti vykonávanej na vysokých školách v SR a propagácii takejto činnosti, zriadila 10.9.2012 „Cenu Slovenskej rektorskej konferencie za umenie". Cena sa udeľuje počas Týždňa vedy a techniky študentovi alebo absolventovi vysokoškolského štúdia, ktorý je autorom alebo kolektívu autorov, za mimoriadne hodnotené a verejne prístupné umelecké dielo alebo umelecký výkon nadnárodného významu.

O Cene SRK za umenie - stručná prezentácia

Cena SRK za umenie 2016

Prezident SRK prof. Ing. Rudolf Kropil, CSc. udelil Cenu SRK za umenie 2016 študentovi Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Bc. Jakubovi Dušičkovi za umelecké dielo "Vizuálna identita slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie" nadnárodného významu, ktoré bolo realizované počas bakalárskeho štúdia v študijnom odbore 2. 2. 6 Dizajn.

Cena SRK za umenie bola odovzdaná počas slávnostného galavečera, ktorý pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku orgaizovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR dňa 10. 11. 2016.

2016-cena-za-umenie-jakub-dusicka

Bc. Jakub Dušička

Jakub Dušička absolvoval bakalárske štúdium na Katedre vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V súčasnosti študuje v ateliéri Typografie doc. Pavla Bálika na tej istej katedre. Úspešne absolvoval štúdijný pobyt na École supérieure des arts et industries graphiques v Paríži. Počas štúdia sa postupne profiluje smerom k tvorbe písma, typografii a vizuálnej identite.

Jakub Dušička navrhol logo a vizuálnu identitu slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Získal I. cenu v rámci verejnej súťaže, do ktorej bolo prihlásených viac ako 200 návrhov. Vizuálna identita vychádza z farebnosti štátnej zástavy a logo je zložené zo základných slovenských diakritických znamienok. Tie autor skomponoval ako tváre, ktoré vyjadrujú rôzne ľudské emócie. Umelecké dielo jednoznačne prekročilo hranice Slovenskej republiky, poznajú ho všade vo svete a počas slovenského predsedníctva (2. polrok 2016) reprezentuje vizuálnu identitu našej krajiny.

Fotografie

Medailón

Informácia o cene pre médiá

Médiá o Cenách za vedu a techniku a aj o Cene SRK za umenie: SME 11. 11. 2016, Pravda 11. 11. 2016, Týždeň vedy a techniky na Slovensku.

Cena SRK za umenie 2015

cena-za-umenie-2015

Prezident SRK prof. Ing. Rudolf Kropil, CSc. udelil Cenu SRK za umenie 2015 absolventke Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Mgr. art. Adriane Debnárovej, ktorá ukončila magisterské štúdium na katedre architektonickej tvorby v ateliéri architektúry II pod vedením Mag. arch. Petra Steca, ArtD.

Mgr. art. Adriana Debnárová získala cenu za magisterskú diplomovú prácu „Architektúra a extrémne podmienky“. S uvedenou prácou získala aj medzinárodnú cenou Archiprix 2015, ktorá sa udeľuje každé dva roky v oblasti architektúry, urbánneho dizajnu a krajinnej architektúry za najlepšie diplomovky na svete. Jej práca patrí k tým najzaujímavejším a najinovatívnejším, aké boli za celé obdobie existencie Ceny SRK za umenie hodnotené.

adriana-debnarovaMgr. art. Adriana Debnárová

patrí ku generácii mladých talentovaných slovenských architektov, ktorí majú potenciál uspieť nielen na národnej scéne, ale aj v zahraničí. V roku 2015 získala za svoju prácu aj cenu Archiprix 2015.

Ocenený projekt „Architektúra a extrémne podmienky“ je reakciou na púštne prostredie, ktoré sa vyznačuje problémami, ako je nedostatok zdrojov a rozširovanie púšte. Ako riešenie Adriana navrhla robota, ktorý využíva materiály a energiu dostupné v týchto podmienkach: piesok a slnko. Robot pracuje na báze 3D tlačiarne. Využíva slnečné svetlo koncentrované šošovkou, ktoré je schopné roztaviť piesok a vytvoriť pevný materiál podobný sklu na povrchu piesočných dún. V prvej fáze tak vzniká pevná sieť na povrchu dún, ktorá spomalí až zastaví ďalší pohyb duny. Druhá fáza projektu umožňuje vytvoriť obytné priestory vo vyhĺbených dunách. Takto generované priestory odkazujú priamo na fascinujúcu geometriu pieskových dún bez potreby zásahu cudzej geometrie. Navrhovanie sa tak presúva skôr k dizajnu stavebného procesu a samotného stavebného nástroja. Projekt umožňuje žiť v púštnych oblastiach, kde to predtým nebolo možné. Adriane sa podarilo úspešne zostrojiť funkčný prototyp stavebného robota, ako aj vzorky pieskového materiálu ním formovaného priamo na pieskových dunách.

Fotografie

Medailón

Tlačová správa

Ďalšie informácie - linka.

Cena SRK za umenie 2014

Mgr. art. Andrea KopeckáCenu Slovenskej rektorskej konferencie za umenie 2014 získala Mgr. art. Andrea Kopecká, mladá slovenská výtvarníčka, absolventka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorá ukončila vysokoškolské štúdium druhého stupňa v 4. maliarskom ateliéri Katedry maľby a iných médií.

Mgr. art. Andrea Kopecká získala cenu za súbor veľkoformátových malieb s názvom "Terra Subcutanea", ktoré realizovala ako záverečnú diplomovú prácu. Ide v nich o spojenie maľby figúry a stopy štruktúry, o mapovanie vzťahu pokožky a farby na nej, ako grafickej intervencie, no aj o symbolické chápanie citlivo vnímaného tela ako základu pre tvorbu obrazov. Dokazuje nimi suverénne narábanie s témou "územia pod kožou" ako inšpiráciou, ale aj istotu v pochopení nástrojov maliarskeho média.

Mgr. art. Andrea Kopecká

absolvovala magisterske štúdium v 4. maliarskom ateliéri Katedry maľby a iných médií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vďaka jej výborným kresliarskym schopnostiam bola pôvodne prijatá na Katedru grafiky a i. m. a v jej tvorbe zostalo badateľné grafické cítenie, ktoré jej dáva dnes špecifický základ pre narábanie s médiom maľby.

Cena Slovenskej rektorskej konferencie za umenie 2014 jej bola udelená za súbor veľkoformátových malieb s názvom "Terra Subcutanea", ktoré realizovala ako záverečnú, magisterskú diplomovú prácu. Ide v nich o spojenie maľby figúry a stopy štruktúry, o mentálne mapovanie vzťahu pokožky a stopy farby na nej, ako grafickej intervencie, no aj o symbolické chápanie citlivo vnímaného tela ako základu pre tvorbu obrazov. Predstavuje nimi suverénne narábanie s témou "územia pod kožou" ako inšpiráciou, ako aj istotu v uchopení a pochopení nástrojov maliarskeho média. Maliarka sleduje postup vrstvenia od východiskového tetovania až po gestá končiace vo výraze informelu. Telesnosť figúry ako subjektu strieda štruktúrou a monochrómnou jednotou šerosvitu, ktorý v tejto kompaktnej sérii obrazov prezentuje v istote a vo vyzretom autorskom rukopise. Obrazom nechýba psychologický účinok a sugestívny výraz, ktorý funguje v komunikácii s divákom dostatočne spoľahlivo.

Fotografie

Medailón

Tlačová správa

Ďalšie informácie - linka.

Cena SRK za umenie 2013

Diplom pre Mgr. art. Teodor KuhnSlovenská rektorská konferencia udelila Cenu za umenie v roku 2013 Mgr. art. Teodorovi Kuhnovi, doktorandovi Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Ocenený bol za magisterský film "Momo" nadnárodného významu, ktorý bol realizovaný počas magisterského štúdia v študijnom odbore 2.2.5 Filmové umenie a multimédiá na Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Mgr. art. Teodor Kuhn

Patrí k najmladšej generácii slovenských filmárov. Od začiatku štúdia na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU sa cieľavedome venuje mapovaniu subkultúr súčasnej Bratislavy. V krátkych hraných filmoch Tri týždne slobody, Bódhisattva v Petržalke či Stratené deti zachytil ako sa spoločenské zmeny premietli do pocitového sveta mladých ľudí, ako menia ich hodnotové priority. V absolventskom filme Momo vytvoril portrét chlapca z neúplnej rodiny, ktorý sa pokúša znovu nadviazať vzťah so svojím otcom. Na malej ploche Theodor Kuhn premýšľa o príčinách postupného odcudzenia rodičov a detí, o potrebe najužších citových väzieb i o tragických následkoch ich deformácie. Momo, tak ako ostatné Kuhnove filmy prekvapí nezvyklou mierou autentickosti, vierohodnosťou hereckých predstaviteľov, ale aj schopnosťou nachádzať v prostredí mestského sídliska neobyčajnú poéziu. Teodor Kuhn za svoju prácu získal viacero medzinárodných ocenení vrátane americkej Celtx Seeds 2012 alebo stredoeurópskeho Midpointu. V súčasnosti je doktorandom v Ateliéri filmovej a televíznej réžia na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU.

Fotografie

Tlačová správa

"Momo" - trailer

Cena SRK za umenie 2012

Slovenská rektorská konferencia udelila Cenu za umenie v roku 2012 Bc. Pavlovi Bršlíkovi, študentovi Akadémie umení v Banskej Bystrici. Bc. Pavol Bršlík bol ocenený za umelecký výkon a bakalársku prácu "Tenorové árie v Mozartových operách so zameraním na postavy Dona Ottavia a Tamina" nadnárodného významu, ktoré boli realizované počas bakalárskeho štúdia v študijnom odbore 2.2.3 Hudobné umenie v akademickom roku 2011/12 na Akadémií umení v Banskej Bystrici.

Bc. Pavol Bršlík

Je v súčasnosti študentom magisterského štúdia na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Narodil sa r. 1979 v Kysuckom Novom Meste. Vyštudoval Konzervatórium v Žiline u Františka Livora a Emílie Sadloňovej. Začal študovať u Magdalény Blahušiakovej na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Neskôr sa prihlásil na Akadémiu umení v Banskej Bystrici. Absolvoval majstrovské kurzy u Mady Mesplé, Yvonne Mintonovej, Wiliama Matteuzziho, Andreja Kucharského a Petra Dvorského. Pôsobil na operných scénach v Berlíne, Zurichu, ale aj v Slovenskom národnom divadle v Bratislave, hosťoval okrem iného aj v Metropolitnej opere v New Yorku, Kráľovskej opere Covent Garden v Londýne. Tenorista Pavol Bršlík patrí k najvýraznejším predstaviteľom mladej speváckej generácie na medzinárodnej opernej scéne.

Fotografie (rar. súbor)

Tlačová správa

{flv}cena_srk_za_umenie|640|480|0|1{/flv}

Autor:AKU

Webové sídlo vytvorila a prevádzkuje spoločnosť Teacher.sk, s.r.o.