Hlas univerzít

Dňa 30. augusta 2021 sa v Bratislave konala tlačová beseda za prítomnosti tajomníka ministerstva školstva Ľudovíta Paulisa, prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Rudolfa Kropila, hlavného hygienika Jána Mikasa, člena epidemiologického konzília Vladimíra Krčméryho, predsedu Rady vysokých škôl Martina Putalu, predsedu Študentskej rady vysokých škôl Filipa Šurana a generálneho riaditeľa Biontu Jozefa Šuvadu. Na tlačovej besede sa hovorilo o tom, ako bude vyzerať nový akademický rok.

„Snahou Slovenskej rektorskej konferencie je, aby maximálna miera výučby bola realizovaná prezenčne čo najdlhšie.“ zdôraznill vo svojom vstupe prezident SRK Rudolf Kropil. Ďalej uviedol, že aj keď sú dištančné metódy vzdelávania adekvátne tým prezenčným, osobný kontakt študentov s pedagógmi je nenahraditeľný.

Metóda výučby bude záležať aj od farieb okresov uvedených v Covid automate.

Štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis na tlačovej konferencii uviedol, že zostáva na vysokých školách, ako si zorganizujú a kedy otvoria akademický rok 2021/2022. Týka sa to aj spôsobu výučby, ktorý môže byť prezenčne, hybridne alebo dištančne. Podľa neho sa bude situácia odvíjať aj od toho, v akých farbách bude Covid semafor.

Na základe predstaviteľmi štátu schváleného Covid automatu v zelených okresoch obmedzenia nebudú, okrem ROR (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupu a dezinfekcie rúk). V oranžových okresoch môže prebiehať výučba do 100 osôb v miestnosti bez obmedzení. Pri režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní Covid-19) do 400 osôb. Pokiaľ sa okres dostane do červenej farby (1. stupeň ohrozenia), prezenčná výučba bez obmedzení môže prebiehať v počte 20 osôb v miestnosti.

Keďže vysoké školy majú autonómnosť v rozhodovaní, môžu za dodržania Covid automatu modifikovať podmienky v spolupráci s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva.

Súvisiace informácie:

Médiá: TA3; TV Markíza (minúta 15:30); TV JOJ (minúta 05:06); ZoznamTV; Rádiožurnál (minúta 08:40)

Autor: Ľ. Benková

Foto: archív minedu   

Webové sídlo vytvorila a prevádzkuje spoločnosť Teacher.sk, s.r.o.